Co zrobić aby podwyższyć zasiłek macierzyński


Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu:

 • emerytalnemu,
 • rentowemu,
 • wypadkowemu.

Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne a składka jest naliczana od takiej samej podstawy co na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Z tytułu ubezpieczenia chorobowego jest wypłacany zasiłek macierzyński. Aby go otrzymywać należy przed urodzeniem dziecka zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego  i opłacać z tego tytułu składkę. Wysokość otrzymywanego zasiłku zależy od wysokości składki a
Cyt:
Wyrok Sądu Najwyższego z grudnia 2005 (wyrok SN z 5 grudnia 2007 r., opubl. Lex nr 346189, sygn., akt II UK 106/07) „Sędziowie, uznali, że kobieta prowadząca własną firmę, wiedząc o tym, że jest w ciąży, na krótko przed porodem ma prawo zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i zadeklarować wysoką podstawę wymiaru składek po to, by otrzymać wysoki zasiłek macierzyński. Jeśli zadeklarowana kwota podstawy wymiaru składek nie przekracza kwoty maksymalnej (czyli 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), ZUS nie ma prawa z urzędu obniżać do minimalnej podstawy wymiaru składek, żeby zapłacić niższy zasiłek.”

Oznacza to dla podatnika , że może w każdej chwili podnieść sobie wielkość opłacanych składek. Wyrok SN mówi również iż nie istotny jest czas opłacania składki, ani ich wielkość. Co umożliwia kobiecie po powrocie do pracy zmniejszyć sobie składki do minimum. Natomiast należy liczyć się z tym, że takie działania mogą doprowadzić do kontroli z ZUS`u.
Zasiłek macierzyński przysługuje od razu bez okresu wyczekiwania.

Kobieta przebywając na zasiłku macierzyńskiego prowadząca działalność gospodarczą musi pamiętać, że pomimo iż przebywa na urlopie macierzyńskim powinna opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli na zasiłek przeszła w połowie miesiąca to jej składki na ubezpieczenie społeczne i FP powinny być opłacane proporcjonalnie do ilości dni pracujących. Należy jednak pamiętać że wielkość zasiłku będzie liczona z podstawy wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu stanowiącą przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, albo z miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej (jeśli firma funkcjonuje na rynku krócej niż 12 miesięcy).
Natomiast przerwa trwająca dłużej niż 30 dni spowoduje że składki ZUS na ubezpieczenie chorobowe będą naliczane od nowa. A jego wysokość uzależniona będzie od podstawy jaka zostanie zadeklarowana. Podstawa ta nie może być jednak większa niż 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Przykład:
Podniesienie składki na ubezpieczenie chorobowe do 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które wynosi obecnie na II kwartał 2011r. 3.366,11 zł to jest nasza podstawa na składki społeczne, które wynoszą 8.415,28 zł ( 3.366,11zł * 250%). Taka sama podstawa musi być na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i FP.

Składki na ubezpieczenia społeczne będą wynosiły:

 • emerytalna – 19,52% = 1642,66zł
 • rentowa – 6% = 504,92zł
 • chorobowa – 2,45% = 206,17zł
 • wypadkowa – 1,67% = 140,53zł
 • FP – 2,45% = 206,17zł

Podstawa i składka na ubezpieczenie zdrowotne pozostaje bez zmian.
Spowoduje to, że zasiłek macierzyński będzie wypłacany w wysokości ok. 5,7 tys. ( jeżeli zasiłek będzie liczony od podstawy 8.415,28 zł ) przez okres:

 • 24 tygodni (140 dni) – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (20 tygodni urlopu podstawowego i 4 tygodnie dodatkowego fakultatywnego),
 • 37 tygodni (217 dni) – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie (31 tygodni urlopu podstawowego i 6 tygodni dodatkowego fakultatywnego),
 • 39 tygodnie (231 dni) – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie (33 tygodni urlopu podstawowego i 6 tygodni dodatkowego fakultatywnego),
 • 41 tygodni (245 dni) – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie (35 tygodni urlopu podstawowego i 6 tygodni dodatkowego fakultatywnego),
 • 43 tygodni (259 dni) – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie (37 tygodni urlopu podstawowego i 6 tygodni dodatkowego fakultatywnego).

Można sobie to wyliczyć w serwisie ifirma.pl:
Zakładka start wybieramy „Administracja” > „ustawienia” > ustawienia> „dane użytkownika” > „Informacje o deklaracjach – Deklaracja ZUS DRA” zaznaczamy :

 • Opłacam składkę na ubezpieczenie chorobowe (od przychodów z działalności gospodarczej)
 • Opłacam składkę na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe (od przychodów z działalności gospodarczej)
 • Opłacam składkę na Fundusz Pracy
 • Opłacam składki ZUS na ubezpieczenie społeczne od innej podstawy

Podstawa składek ZUS na ubezpieczenie społeczne – (tutaj wpisujemy od jakiej podstawy chcemy opłacać składki – np. 8.415,28)

Następnie „Zatwierdź”

Przy generowaniu deklaracji ZUS DRA w serwisie naliczą się składki od zadeklarowanej podstawy.

 • Nie znaleziono podobnych wpisów
 • Agnieszka smolka

  Dzisiaj ja postanowilam podzielić się z Panią MAG swoją wiedzę. Więc deklarację DRA składa Pani do 10 dnia kazdego miesiąca. Ja mam termin na maj i deklarację składałam juz 30 kwietnia a zapłaciłam 2 maja żeby mieć pewność, że Zus zaksieguje pieniazki przed 10 ( a to bardzo ważne żeby pieniądze w dotarły do 10 )Nie może Pani już teraz zapłacić składki, najpierw musi złożyć DRA bo na nim są wyliczenia ile dokładnie będzie Pani płacić. Czyli, do 10 trzeba złożyć DRA i zaraz po tym, jak najszybciej opłacić składki.
  Jeśli chodzi o kod to tak, wystarczy DRA, tam się go zmienia.
  Jeśli ma Pani termin na czerwiec to powinna Pani zrobić tak:
  pojść z początkiem czerwca do Zus i wypełnić DRA, na ktorym deklaruje Pani płacenie nieobowiązkowego chorobowego. A ponieważ chce Pani płacić 250% od najwyższej podstawy, muszą zmienić kod z preferencyjnego (05 70 00) na wysoki (05 10 00)
  W Zusie powinni obliczyc wysokosc składek. Wtedy idzie Pani na poczte i opłaca to i czeka…jak ja. Powodzenia

 • Mag

  Prowadzę firmę od lutego 2011. Od początku nie przystąpiłam do ubezpieczenia chorobowego i płaciłam preferencyjny ZUS. Jestem w ciąży z terminem na poł. czerwca. Od 1 maja 2012 r. przystąpiłam do ubezpieczenia chorobowego. Dokumenty w moim ZUS wypełniają na miejscu. Chciałam już wtedy zadeklarować najwyższą możliwą podstawę, pani kazała przyjść mi jednak pod koniec maja i wtedy złożyć DRA.
  1. Czy DRA wystarczy, zmienia się kod ubezpieczenia – z preferencyjnego na normalny?
  2. Kiedy mogę pójść z DRA – od jutra tj. 11.05 do 10.06? jest mi już strasznie ciężko i ledwo się toczę, wyprawa do ZUS za 2 tygodnie będzie mega wysiłkiem.
  3. Kiedy mogę opłacić te wyższe składki za maj? Najbezpieczniej byłoby już teraz, ale czy mogę przed złożonym DRA?
  4. Co, jeśli dziecko urodzi się jeszcze w maju? Oczywiście jeśli zapłacę wysoką składkę. Czy dostanę ten wysoki zasiłek macierzyński czy tylko ten najniższy (bo na dokumencie, który wygenerowała mi pani z ZUS o przystąpieniu do ubezpieczenia chorobowego nadal mam kod preferencyjny?)

 • Emilia

  Witam Pani Saro,
  Od trzech lat prowadzę własna działalność i opłacałam wszystkie składki łącznie z chorobową.Po zajściu w ciążę dowiedziałam się niestety trochę zbyt póżno ponieważ dopiero w 8 miesiącu o możliwości podniesienia sobie składek, żeby uzyskać wyższy macieżyński(na chorobowe już za pózno bo wiem,że musi minąć 3miesięczny okres karencji ,żeby można było z tego skorzystać). Jednak dowiedziałam się,że przy macieżyńskim to nie obowiązuje.Jednak żeby naliczali od nowa trzeba przerwać ciągłość(zapłacić po terminie lub nie płacić wcale). W związku z tym chciałabym dowiedzieć się czy jeżeli za marzec zapłaciłam właśnie z opóźnieniem, ponieważ faktycznie w tym okresie byłam w szpitalu (nie korzystałam ze zwolnienia chorobowego),za kwiecień nie zapłacę a za maj 250% to zasiłek będę miała przyznany?termin porodu ustalony mam na 27 maj

 • Maria

  Witam.
  Czytałam już wiele postów na ten temat i niestety wyczytałam kilka sprzecznych informacji, zatem bardzo proszę o radę.
  DG założyłam 01.03.2012 i zadeklarowałam preferencyjną składkę ZUS, czyli niecałe 400zł. W tym miesiącu także zapłaciłam tą niską składkę. W międzyczasie okazało się, że jestem w ciąży i w chwili obecnej jest to 9tydzień.
  Czy jeśli w następnym miesiącu zapłacę maksymalną składkę ZUS to na zasiłek chorobowy będę mogła iść od czerwca i otrzymam zasiłek w wysokości średniej z ostatnich 3miesięcy składkowych? W tej samej kwocie będzie też wypłacane macierzyńskie czy też będzie to wyliczone z ostatniej składki?
  Jeśli będzie to średnia to w takim wypadku lepszym rozwiązaniem będzie z tego co rozumiem zrezygnowanie na 30dni z opłacenia składki i potem zapłacenie 3-krotnie składki najwyższej?
  Z góry dziękuję na informacje.

 • Agnieszka smolka

  Pani Saro,
  bardzo dziękuję Pani za pomoc. Nurtuje mnie jeszcze jedno: wiem, że jest możliwość pójścia na macierzyński 2 tygodnie przed porodem. Potrzebne jest zaświadczenie od lekarza. Jeśli mam termin na 26 maja i pójdę wcześniej na to macierzyńskie to pieniążki także wcześniej będą mi wypłacali?
  Co, jeśli urodzę później(nawet o kilka dni)?
  I jeśli faktycznie poszłabym te 2 tygodnie wcześniej na macierzyńskie to jak będę opłacała składki za maj?
  bardzo proszę o pomoc.
  Agnieszka smolka

 • ala

  Może Pani prowadzić działalność podczas podstawowego urlopu macierzyńskiego, natomiast działalności nie może Pani prowadzić podczas dodatkowych fakultatywnych 4tyg. W tym czasie działalność może prowadzić Pani mąż.

  Proszę o wyjasnienie, z czego to wynika. Dlaczego w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie mogę prowadzić działalności gospodarczej.

 • Paweł

  Witam,

  Czy mógłbym się zapytać o kilka szczegółów technicznych wyznaczania podstawy zasiłku macierzyńskiego. Rozumiem, że generalna zasada brzmi, że ważna jest podstawa ubezpieczenia chorobowego za ostatnie 12 miesięcy (bądź mniej, jeśli krócej opłaca się składki). Chciałbym się dopytać o pewne szczegóły:
  1. Czy w przypadku gdy w danym miesiącu zasiłek chorobowy był wypłacany dłużej niż 15 dni (np. z powodu choroby) to ten miesiąc wyłącza się z wyliczeń średniej? Wydaje mi się, że analogiczny przepis istnieje wobec pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o prace i nie wiem czy stosuje się go wobec osób prowadzących działalność gospodarczą.
  2. Składkę wylicza się w oparciu o miesiące poprzedzające datę rozpoczęcia wypłaty zasiłku, jeśli dziecko urodzi się np. pod koniec kwietnia, to ważne są jedynie składki zapłacone w marcu i wcześniej. Inaczej mówiąc czy składka zapłacona za kwiecień nie ma znaczenia?
  3. Wydaje mi się, że pytanie to pojawiło się pośród wcześniejszych komentarzy, ale nie udało mi się znaleźć na nie odpowiedzi. Czy jeśli wypłata zasiłku rozpocznie się w pierwszym miesiącu podlegania ubezpieczeniu chorobwemu, to podstawa będzie równa minimalnej podstawie składki na ubezpieczenie chorobowe

  Pozdrawiam
  Paweł Elert

 • Sara Szoka

  Do Agnieszka smolka

  „ZUS P DRA mam już wypełniony od podstawy wymiaru składek 8966,88.”
  Również taką informację dostałam od ZUS. Tym bardziej że jest to wynik z
  3586.75 (Wynagrodzenia przeciętne kwartalne z dnia 31.12.2011r. obowiązujące w I kwartale 2012r)
  3586,75*250% = 8966,88

  „Składkę zdrowotną nie muszę płacić od tej wysokiej podstawy a normalną czyli: 254,55”
  Tak oczywiście składka zdrowotna jest osobna składką i tą można płacić w wysokości 254,55zł, a składki społeczne podwyższone.

  „czy od tej kwoty 8966.88 będę musiała odprowadzić jakieś podatki”
  Od Pani zasiłku macierzyńskiego brutto będą odprowadzane składki społeczne w wysokości 13,71% jest to część składki którą zawsze finansuje ubezpieczony, jak i również podatek.
  Na koniec roku z ZUS otrzyma Pani PIT 11A, z którego należy się rozliczyć.

  „Czy zaraz po porodzie mogę złożyć wniosek o przejście na ZUS preferencyjny”
  Tak jak już pisałam nie ma wniosku ani dokumentu o przejście na ZUS preferencyjny. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i opłaceniu składek społecznych na preferencyjnych warunkach jest Pani zobowiązana złożyć w ZUS raport miesięczny DRA i dopiero wtedy wykazuje Pani jakie składki zostały opłacone.

  Do Lisa
  „czy w trakcie otrzymywania zasiłku chorobowego wg preferencyjnej składki mogę zwiększyć podstawę do 250% tak aby otrzymać wyższe świadczenie zasiłku macierzyńskiego?”
  Otrzymując zasiłek chorobowy nie opłaca się składek społecznych z prowadzonej działalności a co za tym idzie nie może Pani w tym czasie podnieść wielkości opłacanych składek.
  Podstawa do wyliczenia zasiłku macierzyńskiego/ chorobowego jest to średnia z 12 miesięcy opłacanych składek. Więc jeśli nie wyrejestruje się Pani ze składki chorobowej na ponad 30dni to średnia będzie brana z opłaconych składek preferencyjnych i jednej podwyższonej.

 • Lisa

  Nurtuje mnie jedna sprawa.
  Prowadzę działalność już od roku,płacę preferencyjne składki razem w chorobowym. W związku z tym, że moja ciąża jest zagrożona chciałbym przejść na zwolnienie chorobowe. Stąd moje pytanie- czy w trakcie otrzymywania zasiłku chorobowego wg preferencyjnej składki mogę zwiększyć podstawę do 250% tak aby otrzymać wyższe świadczenie zasiłku macierzyńskiego?

 • Agnieszka Smolka

  Pani Saro,
  mam takie pytanie. Jestem już po wpłacie tej wysokiej składki od podstawy ponad 8 tys zł. Czy zaraz po porodzie mogę złożyć wniosek o przejście na ZUS preferencyjny? Nie rozumiem dlaczego przy zadeklarowanej kwocie nie dostanę tych 8 tys tylko ok.6???
  Agnieszka Smolka

 • Agnieszka smolka

  Dzień dobry. Moje pytanie nie zostało opublikowane więc próbuję jeszcze raz.
  Złożyłam druk ZUS P DRA, na której księgowy wyliczył mi składki od podstawy 8966,88. Generalnie do końca nie jestem pewna, czy dobrze zrobił licząc zdrowotne już nie od tej wysokiej podstawy-ponoć nie trzeba tego robić? W sumie zapłaciłam za wszystkie składki ponad 3300zl.Jeśli wszystko bedzie jak należy (oby), i dostanę macierzyńskie- 100% podstawy wymiaru zadeklarowanych składek. I teraz nie wiem czy będę musiała od tej kwoty coś odprowadzać czy w całości „trafi” ona na moje konto????

 • Agnieszka smolka

  Dzeń dobry. ZUS P DRA mam już wypełniony od podstawy wymiaru składek 8966,88.
  księgowy powiedział mi i ponoć się dowiadywał, ze na składke zdrowotną nie muszę płacić od tej wysokiej podstawy a normalną czyli: 254,55. Czy to się zgadza? I teraz jeśli wszystko będzie jak należy i dostanę macierzyńskie to czy od tej kwoty 8966.88 będę musiała odprowadzić jakieś podatki czy „idzie” ona w całości na moje konto?
  Z góry dziękuję za pomoc
  Agnieszka

 • Sara Szoka

  Do Agnieszka B
  „Wiem,że do zgłoszenia składki chorobowej to druki ZWUA i ZUA,a do zmiany wysokości składki”
  Na żadnym dokumencie zgłoszeniowym nie deklaruje Pani wielkości opłacanych składek. Dopiero wraz z opłaceniem składek wykazuje wykazywane są na deklaracjach DRA

  „to już za grudzień będę mogła przejść na niższą składkę”
  Jeśli urodzi Pani w połowie miesiąca to grudzień przy wyliczaniu zasiłku macierzyńskiego nie będzie brany po uwagę. Więc może Pani obniżyć składki.

  Do Ania
  „Co wtedy gdy ZUS stwierdzi kiepską kondycję finansową firmy?? Czy jest szansa wygranej w sądzie??”
  Szansa jest zawsze ale czy Pani wygra to umiem odpowiedzieć na to pytanie.
  „Firma dopiero założona nie będzie prosperowała jak firma posiadająca już jakiś staż”
  Proszę uważać ponieważ jeśli firma powstała parę miesięcy przed wnioskiem o zasiłek, może być podejrzenie ZUS`u że firma powstała tylko po to aby wyłudzić zasiłku macierzyńskiego.

  Do Agnieszka
  „Teraz musze złożyć druk ZUA z zadeklarowaną kwotą ubezpieczen. „
  Na druku ZUA nie ma możliwości zadeklarowania wielkości opłacanych składek, może Pani jedynie wpisać kod ubezpieczenia (05 10 0 0 – pełny ZUS lub 05 70 0 0 – ZUS preferencyjny)

  „a ja w internecie znalazlam ze za kwiecien to 3770.66. i nie wiem ktora jest poprawna lub gdzie ewentualnie takiej szukac?”
  Proszę zapoznać się z poniższą stroną ZUS http://www.zus.pl/default.asp?id=24&p=1

  „czy do dnia porodu bede musiala zaplacic takze ta wysoka stawke”
  Ten miesiąc nie będzie brany pod uwagę przy naliczania podstawy do zasiłku macierzyńskiego.

  Do TLC
  „sumując wszystkie składki daje mi to 2,740 – taką składkę muszę opłacić miesięcznie ?”
  Tak
  „Czy kwota zasiłku to będzie 5,7 tys brutto czy netto? „
  Jest to kwota brutto od której należy odprowadzić jeszcze składkę społeczną oraz podatek
  „Czy muszę prowadzić działalność co najmniej 90 dni „
  Przy zasiłku macierzyńskim nie ma okresu wyczekiwania więc może Pani dostać zasiłek macierzyński od razu.
  „Jeżeli prowadziłam działalność gospodarczą zaledwie niecałe 2 miesiące „
  Tak jak w przypadku Pani Ani może być to potraktowane jako wyłudzenie zasiłku macierzyńskiego.

 • http://ifirma TLC

  Nie wiem czy dobrze rozumiem:

  3 416,00* 250% = 8 540 – podstawa do naliczenia składek-
  = sumując wszystkie składki daje mi to 2,740 – taką składkę muszę opłacić miesięcznie ?

  1, Czy kwota zasiłku to będzie 5,7 tys brutto czy netto?

  2, Jeżeli prowadziłam działalność gospodarczą zaledwie niecałe 2 miesiące i w tym czasie opłaciłam 1 max składkę to będzie przysługiwał mi zasiłek macierzyński w wysokości 5,7 tys ? Czy muszę prowadzić działalność co najmniej 90 dni (3 składki ZUS) aby dostać podwyższony zasiłek macierzyński?

 • Agnieszka

  Przepraszam, juz mi sie wszystko plącze… oczywiście muszę złożyć DRA z deklarowaną kwotą ubezpieczeń.

 • Agnieszka

  Witam. Jestem w podobnej sytuacji i wszystkiego muszę dowiadywac sie sama z forum albo z ZUSU. W lutym otworzyłam własną działalność. Skladki oplacalam w terminie-bez dobrowolnej chorobowej. na początku kwietnia wytejestrowalam sie na druku ZWUA i tego samego dnia zarejestrowalam juz ze skladka chorobowa. Teraz musze złożyć druk ZUA z zadeklarowaną kwotą ubezpieczen. Bedzie to 250% od podstawy wymiaru składek. Moja ksiegowa znalazla gdzies ze taka podstawa to 4015.37 a ja w internecie znalazlam ze za kwiecien to 3770.66. i nie wiem ktora jest poprawna lub gdzie ewentualnie takiej szukac?
  Druga sprawa to: termin mam na 26 maja i teraz nie wiem czy do dnia porodu bede musiala zaplacic takze ta wysoka stawke(oczywiscie propoprcjonalnie do dnia porodu) czy skoro jest to niepelny miesiac, juz normalna stawke na zusie preferencyjnym???? Blagam o pomoc!!!!
  Agnieszka

 • Ania

  Interesuje mnie poniższy komentarz:

  Sara Szoka pisze:
  21-02-2012 o 14:49

  Oczywiście zdarzają się odmowy przyznania wyższego zasiłku. ZUS zawsze może skontrolować przedsiębiorstwo osoby która złożyła wniosek o zasiłek macierzyński i jeśli uzna że firma jest w kiepskiej kondycji finansowej czyli z przychodów z działalności nie da się opłacić podwyższonej składki może odmówić podwyższonego zasiłku macierzyńskiego.

  Co wtedy gdy ZUS stwierdzi kiepską kondycję finansową firmy?? Czy jest szansa wygranej w sądzie?? Firma dopiero założona nie będzie prosperowała jak firma posiadająca już jakiś staż.
  Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

 • Agnieszka B

  Witam
  Dziękuję Pani za odpowiedź.Mam jeszcze pytanie:
  Czy jeżeli za listopad opłacę podwyższoną składkę ZUS(termin porodu mam na grudzień), to już za grudzień będę mogła przejść na niższą składkę? Jakie druki będę musiała wtedy złożyć w ZUS-ie? Wiem,że do zgłoszenia składki chorobowej to druki ZWUA i ZUA,a do zmiany wysokości składki?
  Dziękuję za odpowiedź.

 • Sara Szoka

  Do Ania
  „czy jak z dniem 1 maja wyrejestruję się z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i ponownie zarejestruje się z dniem 1 sierpnia w najwyższej kwocie czyli 250% „
  Tak jak już pisałam, należy opłacić chociaż jedną podwyższoną składkę, aby starać się o podwyższony zasiłek macierzyński. I aby od nowa liczyła się podstawa do wypłaty zasiłku chorobowego należy przerwać opłacanie składki chorobowej na więcej niż 30dni.

  „czy wtedy mam pewność że ZUS wypłaci mi najwyższy zasiłek macierzyński?”
  Nie mogę napisać że na pewno Pani dostanie podwyższony zasiłek macierzyński. Może zdarzyć się odmowa przyznania zasiłku, jeśli ZUS uzna że jest to wyłudzenie np.
  działalność powstała tylko dla otrzymania zasiłku macierzyńskiego
  nie były w terminie opłacane składki ZUS

  „czy jak powrócę z macierzyńskiego będę mogła obniżyć ZUS do składek preferencyjnych”
  Oczywiście może Pani po macierzyńskim wrócić do składki preferencyjnej, ale musi Pani pamiętać że składki preferencyjne obowiązują przez 24miesiące od daty rozpoczęcia działalności wliczając w to również czas w którym przebywa Pani na zasiłku macierzyńskim.

  Do Agnieszka B
  „Termin porodu mam prawdopodobnie listopad/grudzień. Kiedy najpóźniej powinnam zgłosić chęć płacenia chorobowego,żeby otrzymać zasiłek?”

  Najlepiej będzie jeśli opłaci Pani chociaż jedną podwyższoną składkę ZUS, miesiąc przed terminem porodu.

  „Czy składkę chorobową będę musiała zapłacić również za męża?”/ „Czy jeżeli zdecyduję się na wyższe składki, to również takie będę musiała płacić za męża?”
  Może Pani podnieść składki tylko za siebie a za męża można opłacać tak jak do tej pory.

  „Czy podczas urlopu macierzyńskiego firma może normalnie funkcjonować? „
  Może Pani prowadzić działalność podczas podstawowego urlopu macierzyńskiego, natomiast działalności nie może Pani prowadzić podczas dodatkowych fakultatywnych 4tyg. W tym czasie działalność może prowadzić Pani mąż.

 • Agnieszka B

  Witam
  Mam kilka pytań dotyczących urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Od kilku lat prowadzimy z mężem własną działalność gospod.Firma jest zarejestrowana na mnie,mąż jest osobą współpracującą. Do tej pory opłacaliśmy skladki społeczne+zdrowotne(bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego)za mnie i za męża. Jestem w ciąży i chciałabym zacząć opłacać składkę chorobową.Moje pytania są następujące:
  1.Termin porodu mam prawdopodbnie listopad/grudzień. Kiedy najpóźniej powinnam zgłosić chęć płacenia chorobowego,żeby otrzymać zasilek?
  2.Czy składkę chorobową będę musiala zapłacić również za męża?
  3. Czy jeżeli zdecyduję się na wyższe skladki, to również takie będę musiała płacić za męża?
  4.Czy podczas urlopu macierzyńskiego firma może normalnie funkcjonować?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam

 • Ania

  Witam

  Mam pytanie, prowadzę działalność od października 2011 roku na tzw niskim preferencyjnym ZUS-ie, od początku opłacałam również dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Aktualnie jestem w ciąży, termin mam na połowę września i w związku z tym proszę o poradę czy jak z dniem 1 maja wyrejestruję się z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i ponownie zarejestruje się z dniem 1 sierpnia w najwyższej kwocie czyli 250%, czy wtedy mam pewność że ZUS wypłaci mi najwyższy zasiłek macierzyński? I jeszcze jedno czy jak powrócę z macierzyńskiego będę mogła obniżyć ZUS do składek preferencyjnych ponieważ pozostanie mi jeszcze 7 miesięcy do zamknięcia 24 przysługujących miesięcy na preferencyjnym ZUS-ie czy tylko będę mogła go obniżyć do minimum czyli ok 950,00 zł?
  Dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam

 • Sara Szoka

  Do BWW

  „Proszę mi powiedzieć na którym druku deklaruje się 250 % podstawy wymiaru?”
  Nie ma takiego dokumentu, po ponownym zgłoszeniu się do ZUS musi Pani zapłacić składki od powiększonej podstawy. Później jak już będzie Pani wnioskowała o zasiłek macierzyński na druku Z-3a w tabelce w pkt 11 należy wpisać wielkość zapłaconych składek.

  „Czy muszę znowu składać ZUS DRA z nowymi stawkami”
  Musi Pani za każdym razem jak zmieni Pani zobowiązania wobec ZUS, składać deklaracje DRA czyli jak Pani wyrejestruje się z składki chorobowej, oraz jak ponownie się Pani zarejestruje.

  „termin porodu mam na połowę lipca. Czy może mi Pani zaproponować kiedy rozpocząć ten skomplikowany proces?”
  Musi Pani opłacić chociaż jedną pełną składkę od podwyższonej podstawy czyli najlepiej będzie jak za czerwiec zapłaci Pani 250% podstawy wymiaru składki. Maj ma 31dni więc z dniem pierwszego mają może się Pani wyrejestrować z chorobowego i z dniem 1 czerwca zarejestrować się ponownie.

 • Sara Szoka

  Do JK:
  Powinna Pani opłacić składki za kwiecień proporcjonalnie do dnia kiedy przejdzie Pani na zasiłek macierzyński. Jeśli w połowie kwietnia przejdzie Pani na urlop macierzyński to składki ZUS powinno się zapłacić proporcjonalnie do dni prowadzenia działalności.

  Do Jagoda:
  „jestem zatrudniona na etacie od roku, chciałabym założyć działalność gospodarczą i wskazać najwyższą podstawę do opłacania składek aby dostać wysoki zasiłek macierzyński”

  Zasiłek dostanie Pani z każdego tytułu ubezpieczenia osobno czyli z umowy o pracę, oraz z działalności gospodarczej. Zasiłki te będą niezależne od siebie.

  Do Joanna:
  ZUS jest instytucją zajmującą się ubezpieczeniami społecznymi i może kontrolować to co wchodzi w zakres jego statutowej działalności.
  „ZUS nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych – stwierdził 21 kwietnia 2010 r. Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów.”
  Oczywiście ZUS może Panią skontrolować ale musi uwzględnić Pani wolę opłacania składek od takiej podstawy jaką Pani zadeklaruje. Wysokość składek nie ma związku z poziomem dochodów jakie uzyskuje Pani firma. ZUS może sprawdzić czy działalność gospodarcza nie jest fikcyjna i czy nie została założona tylko w celu uzyskania wysokiego zasiłku macierzyńskiego.

  Podstawa prawna:
  Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2010 r. (sygn. akt II UZP 1/10).

 • BWW

  Pani Saro;

  Moje pytanie może się wydać pewnie bardzo proste, ale ja nie jestem fachowcem w sprawie ZUSu. Wiem, żeby zwiększyć zasiłek macierzyński muszę się wyrejestrować z ubezpieczenia ZUS na min 30 dni (złożyć druk ZUS ZWUA i od razu złożyć dekarację ZUS ZUA bez składki chorobowej, po tym okresie znowu się wyrejestrować i zarejestrować :)) Proszę mi powiedzieć na którym druku deklaruje się 250 % podstawy wymiaru? Na ZUS ZUA? I w którym miejscu. Czy muszę znowu składać ZUS DRA z nowymi stawkami – kiedy się wyrejestruje i znowu zarejestruje? Chciałabym dokładnie wiedzieć jak dokonać tego precedensu :) termin porodu mam na połowę lipca. Czy może mi Pani zaproponować kiedy rozpocząć ten skomplikowany proces?

  Bardzo dziękuję z góry za odpowiedz.

  BWW

 • Joanna

  Dziękuję Pani za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie – wiem, że ZUS przeprowadza wyrywkowe kontrole osób, które nagle podwyższają podstawę do tej maksymalnej. Czy kontrolują wtedy dochód za miesiące, za które ustaliłam sobie podstawę składki na maksymalną? Czy kontrolują np całościowy dochód np za okres 12 miesięcy albo rok kalendarzowy? Zakładając, że firma istnieje od kilku lat i do tej pory były opłacane składki minimalne – zastanawiam się co ZUS ma prawo poddać kontroli w takim przypadku? Tylko te miesiące z wyżsżą podstawą czy np będą sprawdzać PITy roczne itp.

 • JAGODA

  Witam, jestem zatrudniona na etacie od roku, chciałabym założyć działalność gospodarczą i wskazać najwyższą podstawę do opłacania składek aby dostać wysoki zasiłek macierzyński. Rodzę za 1,5 miesiąca.Chciałabym opłacić dobrowolnie składki społeczne z tej działalności w najwyższym wymiarze. Czy ZUS będzie brał przy obliczaniu zasiłku macierzyńskiego poprzednie składki opłacane przez pracodawcę wstecz 12 miesięcy plus skaładki z działalności i wyciągnie średnią czy będzie obliczał zasiłek z osobna dla etatu i osobno wysoki dla działalności. Czy lepiej w moim przypadku zwolnić się z z pracy na etacie aby Zus nie brał pod uwagę tych podstaw z poprzednich 12 miesięcy?

 • JK

  Bardzo Pani dziękuję za odpowiedź..

  Podsumowując… która z opcji jest wg Pani bezpieczniejsza?

  1. opłacona wysoka składka za pełny miesiąc marzec, w połowie kwietnia przejście na wcześniejszy macierzyński i opłacenie do końca kwietnia wysokich składek za pierwsze 14 dni kwietnia (proporcjonalnie do ilości dni prowadzenia działalności, składka zdrowotna opłacona w całości)

  2. opłacona wysoka składka za marzec, w połowie kwietnia przejście na wcześniejszy macierzyński i opłacenie wysokich składek za cały kwiecień (w poxniejszym terminie składanie korekty i zwrot)?

  Dodam,że planowany termin porodu jest na 2 maja, więc rozumiem,że składając wniosek o zasiłek na 2 tyg przed terminem nie muszę już płacić wysokich składek za maj… oczywiście oprócz zdrowotnej)

  pozdrawiam

 • Sara Szoka

  Do JK
  „w połowie kwietnia chcę przejść na wcześniejszy macierzyński (2 tyg przed planowaną datą porodu). „

  Jeśli chce Pani przejść na wcześniejszy/ dodatkowy urlop przed porodem musi Pani złożyć w swoim oddziale ZUS dokument o przewidywanej dacie porodu i wniosek z prośbą o wcześniejszą wypłatę zasiłku. Może Pani to zrobić max 2 tyg przed datą porodu.

  „Rozumiem, że w takiej sytuacji wystarczy do 10 maja zapłacić wysoką składkę za pierwsze 2 tygodnia kwietnia, tak?”

  Tak jak pisałam nie ma czasu oczekiwania przy zasiłku macierzyńskim, ale warto opłacić składki ZUS za pełny miesiąc od podstawy jaką Pani chce otrzymać zasiłek. Oczywiście za nie pełny miesiąc również należy opłacić składki społeczne proporcjonalnie do ilości dni prowadzenia działalności. Tylko składka zdrowotna jest nie podzielna i należy ją zapłacić w całości.

  „Co w sytuacji gdy dziecko urodzi się dużo po terminie – np. w połowie maja?”

  Ponieważ wnioskowała Pani o wypłatę zasiłku z dniem planowanego porodu to automatycznie jest to czas rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego, jeśli dziecko się urodzi później to niestety Pani traci.

  Proszę również pamiętać że podczas dodatkowego urlopu tych 4 tygodni jakie weszły w 2012r, nie można prowadzić działalności. Podczas pozostałego urlopu macierzyńskiego już można.

  Do Joanna
  „Czy aby dostać po porodzie zasiłek macierzyński w tej wysokiej formie:
  - należy się wyrejestrować TYLKO z dobrowolnego chorobowego, pozostałe ubezpieczenia np zdrowotne normalnie opłacać i móc normalnie biznesowo funkcjonować?”

  Tak jak już pisałam do wyliczenia zasiłku macierzyńskiego brana jest z podstawa opłacanej składki chorobowej. Może się Pani wyrejestrować na druku ZWUA ze składek społecznych i z tym samym dniem zarejestrować na druku ZUA to składkę społecznych ale bez składki chorobowej. Jeśli przerwa będzie większa niż 30 dni to zostanie przerwana ciągłość opłacania składek. Dlatego też ZUS do podstawy będzie brał nowo opłacone składki.

  „DLACZEGO SKASOWALIŚCIE MÓJ POST???”
  Został zmieniony wygląd strony i może Pani post jest gdzieś na dole. Proszę sprawdzić.
  Ewentualnie, swój post widziała Pani na podglądzie

  Do Anna
  „załóżmy ,że odwieszę opłacę 250% składki np. przez trzy miesiące i w tym czasie zajdę w ciąze….czy już idąc na zwolnienie mam prawo do wysokiego świadczenia a potem wysokiego macierzyńskiego?”

  Oczywiście może Pani tak zrobić. W momencie pójścia na zwolnienie lekarskie będzie brana podstawa do zasiłku chorobowego dla przedsiębiorców większa podstawa. Proszę pamiętać że przy zasiłku chorobowym dla przedsiębiorców musi Pani opłacać składkę chorobową przez minimalnie 90 dni. Po urodzeniu dziecka otrzyma Pani zasiłek macierzyński.

 • Joanna

  DLACZEGO SKASOWALIŚCIE MÓJ POST???

 • Anna

  Witam …też się zastanawiam nad tym rozwiązaniem ,ale myli mnie ten okres składek 12-to miesieczny …już mówię jak moja sprawa wyglada: mam zawieszoną działalność gospodarczą -załóżmy ,że odwieszę opłacę 250% składki np. przez trzy miesiące i w tym czasie zajdę w ciąze….czy już idąc na zwolnienie mam prawo do wysokiego świadczenia a potem wysokiego macierzyńskiego? dziękuję z góry

 • Joanna

  Witam, ja mam jeszcze pytanie dotyczące tego tematu bo widzę, że Pani Sara jest wreszcie osobą która w temacie jest najwięcej zorientowana :) Przeczytałam masę artykułów, forów na temat wyższego macierzyńskiego ale wszystkie mówią o tym, co zrobić żeby go dostać tzn – ZAŁOŻYĆ działalność. Ale pytanie za 100 punktów – co zrobić jeśli się tą działalność JUŻ MA?? prowadzę działalność od 5 lat, jestem na „normalnym” ZUSie czyli nie tym preferencyjnym i od 2 lat opłacam równiez ubezpieczenie chorobowe (z którego zresztą ostatnio skorzystałam lądując na zwolnieniu przez wiosenne przesilenie ;)) W każdym razie – moje pytanie brzmi:
  Czy aby dostać po porodzie zasiłek macierzyński w tej wysokiej formie:
  - należy się wyrejestrować TYLKO z dobrowolnego chorobowego, pozostałe ubezpieczenia np zdrowotne normalnie opłacać i móc normalnie biznesowo funkcjonować?
  - czy należy ZAWIESIĆ działalność i wyrejestrować się CAŁKOWICIE z ZUSu, ze wszystkich ubezpieczeń? Co wiadomo, jest już większym problemem, ponieważ nie można normalnie pracować i wykazywać przychodu.
  Proszę o informację, która forma wyrejestrowania wystarczy na te miesiąc – dwa przed spodziewanym terminem porodu? Spotkałam się nawet z opinią, że należy CAŁKOWICIE zamknąć firmę! Ponieważ w moim przypadku gra jest warta zachodu, chce się do tego odpowiednio wcześniej przygotować. A mam czas do 05 października :) Pani Saro, ewentualnie inne doświadczone czytelniczki, proszę o pomoc :)

 • JK

  Witam serdecznie,

  Mam krótkie pytanie – do 10 kwietnia zapłacę składkę do ZUS za marzec, natomiast w połowie kwietnia chcę przejść na wcześniejszy macierzyński (2 tyg przed planowaną datą porodu). Rozumiem, że w takiej sytuacji wystarczy do 10 maja zapłacić wysoką składkę za pierwsze 2 tygodnia kwietnia, tak? Co w sytuacji gdy dziecko urodzi się dużo po terminie – np. w połowie maja?

  pozdrawiam i serdecznie dziękuję za wszelką pomoc

 • Sara Szoka

  „witam, a jak jest w przypadku nowo otwieranej działalności, kiedy można płacić ten preferencyjny ZUS ok. 300 pln, czy mogę opłacić chorobowe w kwocie 250%. ”

  Nie można płacić jednocześnie preferencyjnego ZUS i dobrowolne tylko składki chorobowej w kwocie 250%.
  Wszystkie składki ZUS wylicza się tylko i wyłącznie z jednej podstawy. Jeżeli zdecyduje się Pani na opłacanie dobrowolnego chorobowego w wysokości 250% to pozostałe składki (emerytalne, rentowe, wypadkowe) również musi Pani opłacić w wysokości 250%.

  „Na przykładzie. działalność otwieram w lutym, termin porodu na 15 kwietnia, czy jak opłacę chorobowe w marcu w wysokości 250% to moge liczyć na podwyższony zasiłek macierzyński?”

  Aby otrzymać maksymalny zasiłek macierzyński może opłacić Pani jeden pełny miesiąc, pod warunkiem, ze ZUS przy wyliczaniu zasiłku macierzyńskiego weźmie pod uwagę tylko deklarowaną max. kwotę za ten jeden miesiąc. ZUS wylicza wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres 12 miesięcy kalendarzowych, w których otrzymywała Pani przychód, lub czas czas prowadzenia działalności.

  „Czy będąc na zasiłku mogę prowadzić dzial.gosp jesli to sklep internetowy prowadzony w domu?”

  Będąc na zasiłku macierzyńskim może Pani prowadzić działalność gospodarczą, nie można jej prowadzić będąc na zwolnieniu lekarskim. W takiej sytuacji opłaca Pani tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Ze względu na to że urlop macierzyński jest okresem składkowym pozostałe składki opłaca Skarb Państwa.

  „Czy po zakończeniu macierzyńskiego mogę przerwać płacenie chorobowego?”

  Tak, oczywiście może Pani przerwać opłacanie ubezpieczenia chorobowego.

  „Czy nadal przysluguje mi preferncyjny ZUS dla nowych działalności?”
  Tak.

  Podstawa prawna:
  1.Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
  2.Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
  3.Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).

 • Elżbieta

  Witam
  Moja sytuacja przedstawia się następująco. Prowadzę działalnośc od 5 lat.Składki opłacam regularnie.Jestem od tzrech miesięcy w ciąży.Czy jeżeli odpowiedni wcześnie zrezygnuję z dobrowolnego ub.chorobowego na 30 dni, a następne opłacę składkę podwyższoną prze 2 lub jeden miesiąć to zus wyliczy mi zasiłek z miesięcy po przerwie 30 dniowej czy z 12 ostatnich miesięcy
  Dziękuję i pozdrawiam wszystkie przyszłe mamy.

 • Sara Szoka

  Należy opłacić składki ZUS za dni przed porodem. ZUS do wyliczania zasiłku macierzyńskiego będzie brał pod uwagę tylko pełni opłacone miesiące.
  Wraz z urodzeniem dziecka od razu przechodzi Pani na zasiłek macierzyński, za dni po porodzie nie opłaca się składek społecznych.

 • http://www.primefoto.dbv.pl Agnieszka

  Dziękuję serdecznie za informację:)
  Jeszcze mam pytanie , co ze składkami za miesiąc porodu.
  Przyjmijmy, że jest taka sytuacja: opłaciłam za cały maj składki od najwyższej podstawy (na dzień dzisiejszy od kwoty 8815 zł). 4-tego czerwca urodziłam. Jaką składkę mam zapłacić za czerwiec – za te kilak dni do porodu? Czy mogę zadeklarować za ten miesiąc podstawę 30% lub 60 % i zapłacić ją proporcjonalnie – tylko za dni do porodu? Czy raczej muszę zapłacić za cały miesiąc zanim nie otrzymam decyzji o przyznaniu zasiłku?

 • Sara Szoka

  Jeśli Pani na dzień porodu będzie zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego dostanie Pani zasiłek macierzyński. Jeśli chodzi o jego wielkość to w zależności od jakiej kwoty zadeklaruje Pani płacenie składek

  Składkę zdrowotną należy opłacać cały czas również będąc na zasiłku macierzyńskim.

 • http://www.primefoto.dbv.pl Agnieszka

  Witam serdecznie,
  Chce założyć własna działalność od o1 maja 2012. Termin porodu mam na początek czerwca. Za cały maj zapłacę wszystkie składki od najwyższej podstawy (tj. 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w miesiącu maju). Do maja nie będę miała opłacanych składek z żadnego tytułu, gdyż firmę, w której pracowałam zlikwidowali. I w związku z powyższym mam kilka pytań:
  - Czy opłaceniu składek za maj mogę liczyć na podwyższony zasiłek?
  - Czy jeśli dziecko urodzi się wcześniej (np. pod koniec maja) to będzie mi przysługiwał zasiłek, mimo, że nie minie pełen miesiąc, za który opłaciłam składki?
  - czy jeśli dziecko przyjdzie na świat np. 4 czerwca, a składka za czerwiec nie będzie jeszcze zapłacona (na to jest czas do 10 lipca maksymalnie) to wówczas też zostanę potraktowana, jako osoba zgłoszona do ubezpieczeń w dniu porodu i zasiłek otrzymam?
  - czy poza wszystkimi składkami, które Pani wymieniła w powyższym poście – tj. emerytalna, rentowa, chorobowa, FP, wypadkowa nie trzeba jeszcze przed porodem zapłacić składki zdrowotnej czyli 254,55 zł?

  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)

 • Sara Szoka

  Aby dostać zasiłek chorobowy należy złożyć w ZUS druk Z-3a oraz oryginał zwolnienia lekarskiego. Jeśli chodzi o dokładną wielkość zasiłku to najlepiej skontaktować się ze swoim oddziałem ZUS.
  Jeśli chodzi o przyznawanie zasiłku to wszystko zależne jest od tego czy regularnie i terminowo wpłacała Pani składki.
  Oczywiście zdarzają się odmowy przyznania wyższego zasiłku. ZUS zawsze może skontrolować przedsiębiorstwo osoby która złożyła wniosek o zasiłek macierzyński i jeśli uzna że firma jest w kiepskiej kondycji finansowej czyli z przychodów z działalności nie da się opłacić podwyższonej składki może odmówić podwyższonego zasiłku macierzyńskiego.

 • Irena Tomczak

  Witam. Za XII 2011, I,II, III, IV 2012 będę opłacać podwyższone chorobowe 250%. W m-cu IV 2012 planuję chorobowe, ponieważ na koniec tego m-ca mam termin porodu.
  W jakiej wysokości otrzymam zasiłem chorobowy? Czy ZUS bez problemu wypłaci mi również wysoki zasiłek macierzyński?
  Dziękuję.

 • Sara Szoka

  Kobieta przebywająca na urlopie wychowawczym ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w momencie urodzenia dziecka natomiast nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego ponieważ jest na urlopie wychowawczym. W takiej sytuacji obowiązuje szczegółowa zasada okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Ważne jest kiedy rozpocznie się pobieranie zasiłku macierzyńskiego jeśli podczas przebywania na na urlopie wychowawczym, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający tej części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. przez okres skrócony o 2 tygodnie. Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykraczałby poza udzielony urlop wychowawczy, pracownicy przysługuje pełny wymiar okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego, bez skracania go o 2 tygodnie.
  Zasiłek macierzyński przysługuje z każdego tytułu odprowadzania składki chorobowej.

  Stosownie do art. 29 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60, poz. 636 z późn. zm.) „zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. (…) Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego”.

  Może Pani przerwać opłacanie składki chorobowej na ponad miesiąc i po tym czasie jeszcze raz się zgłosić, najważniejsze aby była Pani zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego w dzień porodu. W każdej chwili może Pani przestać płacić maksymalne składki ZUS, po prodzie.

  Zgodnie z art. 20 (który cytowany jest poniżej) składka chorobowa pomimo tego że jest dobrowolna (dla przedsiębiorcy i przy umowie zleceniu), jest ubezpieczeniem społecznym. Podstawę do opłacania ubezpieczenia społecznego stosuje się dla wszystkich składek społecznych czyli: emerytalnej, rentowej, wypadkowej, chorobowej i na Fundusz Pracy.

  Art. 20. 1. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie wypadkowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe, z zastrzeżeniem ust. 2 i ust. 3.

 • M.Maifredi

  Witam Pani Saro Szoka,

  jestem podobnym przypadkiem jak TP.
  Jednak wg mnie, aby uzyskac podwyzszony zas. macierzynski, wystrczy podniesienie podstawy na ubezp. chorobowe i wypadkowe ( DRA pkt X, wyraznie rozroznia podstawy :
  - na ubezpieczenie emerytalne i rentowe
  - na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe.
  Z brzmien cytowanych:”art. 18 i art. 20 oraz w związku z treścią art. 18a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.)” nie wynika „Jeśli przedsiębiorca chce podwyższyć składkę chorobową to automatycznie musi mieć taką samą podstawę na wszystkie inne składki społeczne.”.
  Wg Pani z ktorego dokladnie paragrafu art.18 i 20 to wynika?

  czy w praktyce miala Pani taki przypadek, i czy komus ZUS wyplacil rzezcywiscie podwyzszony zasilek macierzynski?

 • AM

  Prowadzę działalność już kilka lat. Od ponad pół roku jestem na urlopie wychow. (pełen etat) i od tego czasu płacę obow.pełne zusy z działalności, również dobrowolne chorobowe. Jestem w kolejnej ciąży. Proszę mi odpowiedzieć na pyt. czy należą mi się 2 zasiłki macierzyńskie? mam w zamiarze przerwać na ponad miesiąc przed porodem ub.chorobowe i zgłosić się na 1 pełen miesiąc przed nim do max.podstaw. czy za miesiąc w którym urodzę mogę zapłącić już nie te maksymalne zusy – żeby nie stracić dużego zasiłku. Będę wdzięczna za profesjonalną poradę

 • Hanna Liczner

  Zasiłek „tacierzyński” omówiony jest tu: http://blog.ifirma.pl/2010/06/urlop-macierzynski-i-ojcowski-tacierzynski/

 • PB

  Witam,

  A co z zasiłkiem tacierzynskim?Istnieje taki?
  Dziala na takich samych zasadach?

 • AJ

  Dzień dobry. Dnia 31.01.2012r. wyrejestrowałam się z dobrowolnego płacenia składki chorobowej. Chcę po przerwaniu ciągłości opłacić składkę od najwyższej podstawy aby uzyskać wysoki zas. macierzyński. Kiedy powinnam ponownie zarejestrować się do dobrowolnego zas. chorobowego, aby zdążyć z opłaceniem składki przed porodem, a jednocześnie by spełnić warunek ponad 30 dniowej przerwy. Czy 02.03.2012r. to będzie dobrze? Termin porodu to ok. 20.04.2012r.

 • Sara Szoka

  Jeśli będzie Pani chciała podwyższyć składki ZUS to przeciętne miesięczne wynagrodzenie w styczniu i lutym 2012r. wynosi 3 416,00* 250% = 8 540

  emerytalna – 19,52% = 1 667,01zł
  rentowa – 6% = 512,40zł
  chorobowa – 2,45% = 209,23zł
  wypadkowa – 1,67% = 142,62zł
  FP – 2,45% = 209,23zł
  Tylko proszę pamiętać że w lutym powiększy się składka rentowa o 2 %.
  W taki sposób będzie Pani mogła wyliczyć późniejszą podstawę na składki społeczne. Czyli należy sprawdzić jakie jest ogłoszone przeciętne miesięczne wynagrodzenie w danym miesiącu i pomnożyć przez 250%.
  Po porodzie powinna Pani dostarczyć do ZUS druk Z-3a oraz akt urodzenia dziecka. Będąc na zasiłku macierzyńskim z działalności opłaca Pani tylko składkę zdrowotną.
  W serwisie zaznaczamy to w ten sposób, ale tylko jak będzie to cały miesiąc:
  zakładka deklaracje > deklaracje > ZUS > jak pojawi się tabelka to proszę ją edytować > wpisać typ przerwy „choroba” oraz datę od 1 do 30/31 > zatwierdzić.
  Serwis wyliczy tylko składkę zdrowotną
  Co do wielkości zasiłku to tak jak jest napisane w artykule może się Pani spodziewać ok. 5,7 tys.
  Z dniem jak skończy się Pani zasiłek macierzyński, może Pani wrócić do składek preferencyjnych. Powinna Pani wtedy w ZUS złożyć deklaracje DRA za pierwszy miesiąc, po zmianach.

 • TP

  Pani Saro, może mnie Pani jeszcze oświecić? w lutym płacę preferencyjny Zus 300 pln, w marcu chcę chorobowe 250% czyli ile mam wtedy zaplacić na chorobowe i jednocześnie na ZUS? w kwietniu rodzę czyli juz nie musze placić Zusu czy nadal, a jeśli tak to jaki płacę na urlopie macierzyńskim? biorąc pod uwage, że w lutym nie placę chorobowego, w marcu 250% to jakiego zasiłku mogę się spodziewać? po 140 dniach znowu płacę preferencyjny 300, ale musze to jakoś zgłaszać do ZUSu?
  z góry dziekuję

 • Sara Szoka

  Wysokość składek ZUS jakie chce opłacać przedsiębiorca jest dobrowolna i nie zależna od tego czy jest ona na składkach preferencyjnych czy na pełnym ZUS. Wysokość tą można dobrowolnie zwiększać jak i zmniejszać (do wysokości swojej składki), Górna granica deklarowanej podstawy wymiaru składek może wahać się od 60% do 250% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. A nawet ZUS nie ma możliwości prawnych do kwestionowania takich rozwiązań, a tym bardziej do wstępowania na drogę postępowania sądowego.

  Zgodnie z treścią przepisu art. 18 i art. 20 oraz w związku z treścią art. 18a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

  Jeśli przedsiębiorca chce podwyższyć składkę chorobową to automatycznie musi mieć taką samą podstawę na wszystkie inne składki społeczne.
  Dodam jeszcze że wysokość opłacanych składek nie musi być związana z sytuacją finansową firmy.
  Jeśli chodzi o Pani przypadek to proszę brać pod uwagę fakt że będzie brana pod uwagę średnia z wpłaconych składek. Czyli od minimalnej składki jaką Pani zapłaci za miesiąc luty do maksymalnej jaką Pani zapłaci za marzec.
  Będąc na zasiłku macierzyńskim wypłacanym przez ZUS jak najbardziej może Pani prowadzić swoją firmę.
  Jedyną sytuacją, kiedy nie może Pani prowadzić działalności jest bycie na zasiłku chorobowym.
  Preferencyjny ZUS przysługuje przedsiębiorcy, dla którego jest to pierwsza firma lub upłynęło 60 miesięcy od zamknięcia ostatniej działalności. Przysługują one przez 2 lata od daty otwarcia przedsiębiorstwa i biegnie nieprzerwanie, czyli po zasiłku macierzyńskim może Pani wrócić do preferencyjnych składek ZUS.

 • TP

  witam, a jak jest w przypadku nowo otwieranej działalności, kiedy można płacić ten preferencyjny ZUS ok. 300 pln, czy mogę opłacić chorobowe w kwocie 250%. Na przykładzie. działalnośc otwieram w lutym, termin porodu na 15 kwietnia, czy jak opłacę chorobowe w marcu w wysokości 250% to moge liczyć na podwyższony zasiłek macierzyński? Czy będąc na zasiłku mogę prowadzić dzial.gosp jesli to sklep internetowy prowadzony w domu? Czy po zakończeniu macierzyńskiego mogę przerwać płacenie chorobowego? Czy nadal przysluguje mi preferncyjny ZUS dla nowych działalności?

Archiwum bloga
Pobierz blog na telefon